LiveRASPARK RFID Otopark Kapı Geçiş Sistemleri

LiveRASPARK Nedir?

LiveRASPARK Otopark geçiş sistemi araçların tüm otopark giriş çıkışlarında güvenli ve hızlı bir şekilde geçiş yapmalarını sağlayan. Bu sayede otoparka giriş yetkisi olmayan araçların girememesini sağlayan donanım ve yazılımdan oluşan bir otopark otomasyon sistemidir. Sistem günümüzde kullanılan en son kablosuz iletişim aracı olan RFID teknolojisi ile yapılandırılmıştır. LiveRASPARK otopark geçiş sistemi tüm otoparklardaki bariyer, kapı ve diğer tüm geçiş donanımlarına uygulanabilir niteliktedir. Sistemi oluşturan parçaların tümü kolay montaj her şartta çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır. Açık veya kapalı ortamlarda tak kullan pratikliğinde kullanabileceğiniz, embedded offline - yarı online ve online(Cloud Based) özelliklerine sahip, yenilikçi park sistemidir.

LiveRASPARK Bileşenleri

 • RFID Etiketler
 • LiveRASPARK Kontrol Ünitesi
 • RFID UHF Uzun Mesafe Entegre Anten ve Okuyucu (12dbi) Veya
 • RFID UHF Kısa Mesafe Entegre Anten ve Okuyucu (8dbi)
 • Kontrol Yazılımı

LiveRASPARK RFID Araç Cam Etiketleri

Aracın ön camına yapıştırılan etiketler UHF özellikli yapıları sayesinde uzun mesafelerden okunabilmektedir. Uygun maliyetli ve uzun mesafeden okunabilmesi otopark uygulamalarında rahatlıkla kullanılabilmesine olanak sağlar. Etiketler pasif UHF teknolojisini kullanmaktadırlar, pilleri yoktur ve bakım gerektirmezler. Etiketler etkili yapışkan özellikleri sayesinde araçların ön camına kolay ve hızlı bir şekilde monte edilirler. Yerinden çıkartılmaya duyarlı etiketler sayesinde araç camlarına kalıcı bir şekilde de uygulanmaktadır. Zararlı UV ışınlara karşı korumalıdırlar. Etiketler yerinden çıkartıldıklarında parçalanırlar ve yeniden yapıştırıp çalıştırılamazlar. Etiket yüzeyleri kendi şirket logonuzu ve bilgilerinizi basılmaya uygun şekilde dizayn edilmiştir.

 • Mevcut veya kurulması planlanan bariyerlerinize RFID ekipmanlarının entegrasyonu ile geçiş noktalarında otomatik geçiş imkanı sunar
 • Etiketlerin yatırım maliyetleri oldukça düşüktür
 • RFID etiketlerin kullanım ömrü uzundur
 • ISO18000-6C(EPC C1G2) etiket protokolü kullanır
 • Çoğaltılamaz erişim algoritması ile donatılmıştır
 • Sıcak ve Soğuk ortamlarda dayanıklı yapışma sağlar
 • 96mm x 23mm araç tipi etiket
 • Sökme Engelleyici Yapı sayesinde söküldüğünde bir daha kullanılamaz

 

Kontrol Ünitesi;

Cihaz kontrol ünitesi Ana Kart, Raspberry Pi, LCD Ve Membran Tuş Takımı ve Özel kontrol ünitesi yazılımından oluşur. Kontrol Ünitesi sunucu ve bilgisayar bağlantılı çalışacağı gibi bilgisayar bağımsız olarak ta çalışabilir. Bütün LiveRASPARK modüllerinde alternatif olarak son kullanıcı veya yönetim tarafının kullanabileceği 3 temel kontrol panel tipi bulunmaktadır. Bu panellerin her biri müşterilerin veya yönetici kişilerin tercihlerine göre sisteme otomatik yüklenebilmektedir. Bu özellikler en alt katmandan en üst katmana kadar kolaylıkla güncellenebilmekte ve müşterimizin verileri kayıpsız bir şeklide işlevselliğini devam ettirebilmektedir.

Embedded Offline Çalışma;

Modül özellikle tekil veya birden fazla binaya sahip siteler içindir ve tam uyumlu tak çalıştır bir yapıya sahiptir. Bu modüle sahip LiveRASPARK sistemleri bütün kullanıcı bilgilerini dâhili hafızasında saklamakta ve ihtiyaç dâhilinde site yönetimine iletebilmektedir. Bu sistemde kullanıcılar LiveRASPARK sistemine herhangi bir network (Ağ - Ethernet) kablosu çekmek zorunda kalmazlar. Yönetim olarak son derece kolay bir çalışma prensibi vardır. Bu sistemde son kullanıcı daha önce LiveRASPARK içerisine kayıt edilmiş verileri rahatlıkla silebilir veya yeni bir kayıt girebilir. Cihaz içerisindeki veriler USB disk içerisine aktarılabilir yapıdadır.

Yarı Online Çalışma;

Bu yazılım modülünün en büyük avantajlarından bir tanesi; yönetici offline modül üzerinde herhangi bir değişiklik yapmak için LiveRASPARK Sistem paneline gitmesi gerekmekte idi fakat yarı online modülde ise yöneticinin LiveRASPARK Sistem paneline gitmeden herhangi bir PC ve kablolu ağ bağlantısı sayesinde uzaktan LiveRASPARK Sistemine ulaşabilmektedir. Bu sayede yönetici sistem içerisindeki kullanıcıların kayıt silme, ekleme ve düzenleme gibi birçok işlemi de yapabilmektedir. Bu uygulamada kontrol panelinin yerel network veya bulut sistemi üzerinde çalışması gerekir.

Offline Çalışma;

Bu yazılım modülünün isminde de anlaşıldığı üzere LiveRASPARK Sistem panelinizi dünyanın herhangi bir noktasından internet üzerinden kontrol edebilirsiniz. Cloud tabanlı bir sisteme sahip olduğundan dolayı bu paketi satın alan müşterilerimizin bir hosting veya server kiralamalarına gerek duyulmaktadır, Ancak çok cüzi rakamlar ile LiveCLOUD sitemini de kullanabilirler. LiveRASPARK sistemi kurulumundan sonra müşterilimizin tercihleri doğrultusunda sistem panelimiz isterseniz sitenizin internete çıkabilen bir ağına dâhil edilebilir veya 3G / 4G teknolojisi sayesinde direk internete bağlanabilmektedir. Yönetici herhangi bir yerde veya anda PC üzerinden internete bağlanıp LiveRASPARK Sistem Paneline ulaşabilmektedir. Bu modül sayesinde yönetici aşağıda listelenmiş bütün özellikleri kullanabilmektedir. Bu uygulamada kontrol panelinin yerel network veya bulut sistemi üzerinde çalışması gerekir.

 • Kullanıcı Ekleme, Silme, Tarih Aralıklı Geçişi Engelleme.
 • Otopark uygulamaları için; otoparktaki mevcut araç sayısı ve boş kapasite hakkında anlık bilgi ve otopark dolduğunda sistemin otomatik girişleri kapatması.
 • Yönetici tarafından günlük, gün sonu, haftalık, aylık, geriye dönük, abone hareketleri, otoparktaki mevcut araçlar raporu vb. raporlar direk alınabilmektedir.
 • Aynı anda tek bir sisteme bağlı birden fazla LiveRASPARK panel kontrolü.

Kontrol Ünitesi Özellikleri

Güç : 12-24V DC Giriş
Girişler : 1 X Ethernet RJ45 4 X USB 2 X Kuru Kontak Giriş
Data Girişleri : 4 X 485 RFID Anten Girişi (Power Dahil)
Çıkışlar : 2 x Kuru Kontak Röle (24VDC veya 220VAC 10A)
Çalışma Ortamı Koşulları : -10 C° +60 C°  ve 95 % Nem, Kapalı / Açık Ortam (IP 67 Kutu İçinde)
Ekran : 2 x 16 Bilgi ekranı
Tuş Takımı : 4 X 4 Matrix Tuş Takımı
Opsiyonel Donanım : Dahili GSM ve GPS Kartı (Opsiyonel)
 • Maksimum 4 adet anten okuyabilme
 • Maksimum 2 adet bariyer sürebilme
 • Sınırsız geçiş kaydını üzerinde saklayabilme ve Web Servis ile diğer cihazlara aktarım
 • Bilgisayarsız çalışabilme
 • İçerisindeki güç katmanı sayesinde direkt 12-24V DC ile çalışabilme
 • Ekran ve kontrol butonları
 • Ekran üzerinden sistem bilgilerini gösterebilme
 • Ekran ve kontrol düğmeleri ile ayar yapılabilme
 • RS485 Kayıpsız Haberleşme Protokolü
 • Antenin okuma alanı içerisine park etmiş araçların süreli olarak bariyeri açmasının engellenmesi

*Firmanıza özel tasarım etiket üretimi yapılabilir. Özel Etiket tasarımlarım talepleriniz için lütfen satış birimimizden bilgi alın.

Sistem etiketleri firma ve proje bazlı olarak üretilmekte ve kodlanmaktadır.