Fiş İşlemleri

FİŞ İŞLEMLERİ

Muhasebe Fişleri: Muhasebe işlemlerinin yevmiye defterine yazılmadan önce kaydedildiği, yetkili kişiler tarafından imzalandığı ve yevmiye bilgilerini içeren fişe muhasebe fişi denir. Muhasebe işlemleri yevmiye defterine doğrudan kaydedilebileceği gibi muhasebe fişleri yardımı ile de kayıt yapılabilir.

İşlemler önce belgelere dayanarak muhasebe fişine, buradan yevmiye defterine kayıt edilir. Muhasebe fişlerinin kullanımı zorunlu değildir ve standart bir şekli yoktur. Genellikle büyük işletmeler tarafından kullanılır. Muhasebe fişleri yapılan işlemin özelliğine göre düzenlendikten sonra 45 gün içinde bu fişlerden yararlanılarak yevmiye defterine kayıt yapılır.

Muhasebe fişi kullanmanın faydaları:

- Kayıtların kontrolünü sağlar,

- Kayıtlarda düzen sağlar,

- Yanlış kayıt yapmayı önler,

- Aynı nitelikteki işlemleri toplu olarak kaydetmeyi sağlar.

 

Fiş girişi yapmak için Muhasebe Yönetimi alanındaki ikonlardan FİŞ İŞLEMLERİ butonuna tıklamanız gerekir.

FİŞ İŞLEMLERİ butonuna tıkladığınız da ekran görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır.

Yeni Fiş Oluşturmak için açılan ekranda Artı butonuna tıklamalısınız.

Yeni fiş kaydı yaparken önce ana kayıt daha sonra detay kayıt işlemleri yapılır. Ana kayıtta seçtiğiniz Fiş Tipi’ne göre kayıt muhasebeleşecektir.

 

Artı butonuna bastıktan sonra ekranınızda küçük bir ekran açılacaktır.

 

Açılan ekranda  Fiş Tarihi, Fiş Vadesini açılan takvimden seçiyoruz.

 

 

 

Fiş Tipi’ni seçmek için alanın sağındaki aşağı ok butonuna tıklıyoruz. Açılan bölümden fişin tipini (Mahsup, Tediye, Tahsil, Kasa, Açılış, Kapanış) seçiyoruz.

 

 

Kopya Fiş No, Fatura No ve İrsaliye No alanı isteğe bağlı olarak girilip KAYDET butonuna basılarak Yeni Fiş açma işlemi tamamlanmış olur.

 

Fiş İşlemlerinde Ana kayıt ekleme işlemi bittikten sonra kayda ait detay kayıtları girmeye başlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken Ana Kaydın üzerine Mouse ile gelip sağ butona basmaktır.

 

 

Fiş Detay Ekle seçeneğine basıldığında ekranda yeni bir pencere açılacaktır.

 

 

Bu ekranda Cari Hesap alanında Mouse ile çift tık yaparak hesabı seçiyoruz. Miktar, birim fiyat alanlarını dolduruyoruz(İsteğe Bağlı).  Birim girmek için alanın sağındaki ( ) alana basmanız gerekmektedir. Açılan ekrandan kullanacağınız birimi seçerek çift tıkladığınızda Birim ekranı kapanacak ve Fiş Detayı ekranına geri dönülecektir. Eğer kullanmak istediğiniz Birim yoksa Tanım kısmına kullanacağınız birimi yazıp Kaydet tuşuna bastığınız da birim tabloya eklenecektir.

 

Eğer kaydı yanlış yaptıysanız düzenleyebilir veya silebilirsiniz. Bunun için yanlış olan kaydı seçip Mouse’un sağ tuşuna tıklamalısınız. 

 

Açılan pencereden Sil seçeneğiyle kaydı silebilirsiniz. Düzenle seçeneğine basarsanız seçtiğiniz değer ekranın alt kısmında Tanım alanına gelecektir.

 

Tanım’ı değiştirip Düzenle tuşuna basabilirsiniz. Vazgeç tuşuna basarsanız girdiğiniz değer değişmeyecektir. Kapat tuşuyla bir önceki ekrana dönebilirsiniz.

 

 

Paylaş / Beğen